• Godziny otwarcia

  Godziny otwarcia:X

  PONIEDZIAŁEK07:00 - 22:00

  WTOREK07:00 - 22:00

  ŚRODA07:00 - 22:00

  CZWARTEK07:00 - 22:00

  PIĄTEK07:00 - 22:00

  SOBOTA08:00 - 21:00

  NIEDZIELA10:00 - 18:00

 • Kontakt

  Pozostańmy w kontakcie!X

  ADDRESSul. Warszawska 79A, 15-201 Białystok
  E-mail: maniacgym@maniacgym.pl

  MANIAC GYM A.B.H. Leszczyńscy s. c.

  Tel: +48 85 740 69 31

  Biuro 737206
  Recepcja 3056179

  Dodaj komentarz

  Wysyłamy Twoją widomość. Proszę czekać...

  Dziękujemy za wysłanie wiadomości! Odpiszemy jak najszybciej.

  Podczaqs wysyłania widomosci pojawił się problem, proszę spróbować ponownie.

  Proszę wypełnić wypełnić wszystkie pola widomości przed jej wysłaniem.

Poranna gimnastyka

Poranna gimnastyka

Przez Joanna Zapolska | w Publikacje | on września 6, 2013

Nowy trend „bycia zdrowym” to nie tylko moda, ale coraz częściej konieczność. We współczesnym świecie, aktywność fizyczna nieustannie spada. O tym, że pogarszający się stan zdrowia polskiego społeczeństwa nie jest czymś wymyślonym, świadczą pojawiające się w prasie artykuły, rozmowy na temat zdrowia w gronie znajomych, a także całkiem poważne oficjalne debaty telewizyjne. Coś w tym musi być, że tak często jest to poruszane. Złe nawyki żywieniowe nakładają się latami, pozwalając naszym ciałom przybierać coraz więcej tłuszczu, a tym samym tracić nabytą w wieku 20-25 lat optymalną wydolność fizyczną. To właśnie wtedy osiągamy szczyt możliwości wydolnościowych. Należałoby później podtrzymywać osiągnięty poziom, ale niestety niewielu może pochwalić się systematycznością w treningu a do tego uszczuplaniem diety. Systematyczne dbanie o zdrowie to nie tylko wizyty u lekarzy ale także wdrażania zasad racjonalnej diety i systematycznej aktywności fizycznej.

Szeroko rozumiana aktywność fizyczna znacząco poprawia stan naszego zdrowia:

– obniża ryzyko wystąpienia chorób krążeniowych

– obniża ciśnienie tętnicze

– chroni przed osteoporozą

– przyśpiesza przemianę materii

– pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej

– obniża stężenie „złego” cholesterolu (LDL) we krwi

– zwiększa stężenie dobrego cholesterolu (HDL) we krwi

– poprawia samopoczucie

– chroni przed cukrzycą

– chroni przed otyłością

Niedostatek ruchu jest czynnikiem pogrążającym nas w stanie niezbyt dobrego zdrowia. Nikt nie wymusi codziennej dawki ruchu, bo to przecież tylko od nas zależy. Nie jest jednak łatwo wychodzić na codzienne spacery czy zapisać się do klubu fitness. Zajmuje to dużo czasu, a jeszcze dochodzą wydatki na obuwie czy karnet do klubu. Aby wysiłek fizyczny przyniósł korzyści dla zdrowia nie musi być intensywny. Ważne aby ćwiczenia były powtarzane odpowiednio często. Przypomnę, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca ćwiczenia co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie przez przynajmniej 30 minut. Najlepiej rozpocząć od mało intensywnych ćwiczeń a w miarę poprawy kondycji wydłużać czas trwania i zwiększać intensywność. Na początek może to być zachęta do codziennej aktywności poprzez poranną gimnastykę. Taka gimnastyka powinna być możliwie delikatna aby wprowadzić organizm do wzmożonej aktywności fizycznej i psychicznej na cały dzień. Odrobina porannego ruchu sprawi, że wzrośnie temperatura naszych mięśni, poprawi się ich elastyczność, krew zacznie szybciej krążyć a nasze samopoczucie poprawi się. Aktywny poranek zwiększa elastyczność ścięgien i poprawia ukrwienie mięśni, a także dodaje ciału jędrności i sprężystości. Codzienna aktywność szczególnie ważna jest dla osób, które pracują umysłowo. Spędzają mnóstwo czasu przed komputerem i długi czas siedzą w niezmienionej pozycji.

Proponowana przeze mnie aktywność nie będzie trudna, zapraszam do wspólnych ćwiczeń. Zalecane ćwiczenia możemy wykonywać codziennie i jeśli to możliwe włączyć także codzienny szybki marsz lub jogging.

TRENING:

1.KRĄŻENIE RAMION W TYŁ

W postawie w rozkroku, unosimy 1 ramie w górę i przenosimy je jak najobszerniejszym ruchem ku tyłowi. Na zmianę raz prawą raz lewą ręką wykonujemy obszerne krążenie. Następnie to samo ćwiczenie wykonujemy w przód. Podczas krążenia głęboko oddychamy, wdech podczas uniesienia w górę, wydech przy opuszczeniu ramienia. Krążenie wykonujemy 20-30 razy w tył i tyle samo w przód.

2. SKRĘT TUŁOWIA

W postawie w rozkroku unosimy 1ramię w bok, wykonujemy maksymalny skręt tułowia, drugą rękę możemy podczas skrętu przenieść na przeciwległe biodro. Wraz ze skrętem tułowia, następuje wydech powietrza. Naprzemiennie skręt wykonujemy po 20 razy w każdą ze stron.

3. UNOSZENIE UGIĘTEJ NOGI W GÓRĘ

Ręce kładziemy na biodrach i naprzemiennie unosimy ugiętą nogę w górę. Staramy się aby kolano uniesione były jak najwyżej, biodra nie były wypychane w przód kolano nogi postawnej nie uginało się. Zarówno prawą jak i lewą nogę unosimy po 20 razy.

4. UNOSZENIE PROSTEJ NOGI W GÓRĘ

Ręce kładziemy na biodrach i naprzemiennie unosimy prostą nogę w górę. Staramy się aby noga uniesiona była jak najwyżej, a kolana nogi postawnej i unoszonej nie uginały się. Nogi unosimy naprzemiennie po 20 razy.

5. SKRĘTOSKŁONY

Z postawy w rozkroku z ramionami w bok, wykonujemy skrę tułowia z równoczesnym skłonem tułowia. Z pozycji wyjściowej kierujemy prawą rękę do lewej nogi a następnie, odwrotnie. Staramy się sięgać ręką jak najdalej w kierunku stopy. Obydwa kolana podczas ćwiczenia nie powinny się uginać. Podczas skłonu wykonujemy wydech ustami, a unosząc tułów nabieramy powietrze nosem. Całość powtarzamy po 10 razy na każdą ze stron.

6. SPINANIE BRZUCHA

Z pozycji leżąc tyłem z nogami ugiętymi w stawach kolanowych, ręce ugięte w łokciach, przeniesione w tył za głowę. Głowa powinna być oparta na dłoniach, a łokcie odwiedzione na zewnątrz. Następnie wykonujemy spięcie mm. prostych brzucha przez nieznaczne uniesienie tułowia w górę. Zwracamy uwagę aby od podłoża unosiły się jedynie łopatki, a łokcie nie były kierowane w przód.

 

One Comment do "Poranna gimnastyka"

 • soulwax says:

  %d/%m/%y at %H:%M - Odpowiedz

  świetny artykuł :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
COPYRIGHT ©VISUALPROMO 2013. ALL RIGHTS RESERVED.
DESIGNED WITH LOVE BY VISUALPROMO