Debata na temat cukru trwa nieprzerwanie od wielu lat. Jedni twierdzą, że krzepi inni, że to ‚biała śmierć’ i zapewne długo jeszcze spór ten będzie trwał. Jednak z jednym można by się zgodzić z całą pewnością, że co za dużo cukru, to niezdrowo. Warto więc zwracać uwagę na to co jemy i czy przypadkiem lekko nie przesadzamy z ilością spożywanego cukru, bo z pewnością w nadmiarze może nam on wyrządzić sporo szkód.
Do podstawowych zagrożeń wynikających z nadużywania tego białego ‚smakołyku’ można zaliczyć: spadek odporności, choroby jelit, zakwaszenie organizmu, budowanie idealnych warunków do życia pasożytom i grzybom. Z pewnością nikt z nas nie marzy o walce z tego typu ‚wrogami’, dlatego tam gdzie to jest możliwe należy ograniczyć lub wyeliminować cukier całkowicie. Aby jednak to zrobić należy podejść do sprawy z umiarem i zdać sobie sprawę, że detoks cukrowy nie polega na momentalnym odstawieniu cukru, lecz na powolnym zmniejszaniu jego dziennej porcji. Dzięki temu nasz organizm nie przeżyje szoku, a zmniejszona porcja cukru zostanie zachowana na dłużej, a może nawet zagości u nas na stałe.
Pamiętajcie, że cukier w produktach spożywczych jest ukryty pod wieloma nazwami:
Musimy pamiętać, że detoks cukrowy to proces wielotygodniowy. Z początku możemy nawet zauważyć niewielki spadek naszego samopoczucia, wiedzmy jednak że to dobry znak, bo już po około dwóch miesiącach nasz organizm powinien przywyknąć do większej dawki witamin niż cukru. Co więcej po kilku miesiącach kuracji słodkie rzeczy wydadzą nam się dużo słodsze niż przed całym procesem, a niektóre będą już nawet ‚niezjadliwe’.
Kuracja antycukrowa z pewnością nie ma na celu całkowitego wyeliminowania cukru z naszego życia. Zresztą w dzisiejszym świecie byłoby to chyba niemożliwe. Jednak odstawienie cukru nawet w 80% jego dotychczasowego przyjmowania to już duży sukces zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Warto więc chwilkę pocierpieć, by później poczuć się lżej.
No Comments do "Jak ograniczyć spożywanie cukru?"