• Godziny otwarcia

  Godziny otwarcia:X

  PONIEDZIAŁEK07:00 - 22:00

  WTOREK07:00 - 22:00

  ŚRODA07:00 - 22:00

  CZWARTEK07:00 - 22:00

  PIĄTEK07:00 - 22:00

  SOBOTA08:00 - 21:00

  NIEDZIELA10:00 - 18:00

 • Kontakt

  Pozostańmy w kontakcie!X

  ADDRESSul. Warszawska 79A, 15-201 Białystok
  E-mail: maniacgym@maniacgym.pl

  MANIAC GYM A.B.H. Leszczyńscy s. c.

  Tel: +48 85 740 69 31

  Biuro 737206
  Recepcja 3056179

  Dodaj komentarz

  Wysyłamy Twoją widomość. Proszę czekać...

  Dziękujemy za wysłanie wiadomości! Odpiszemy jak najszybciej.

  Podczaqs wysyłania widomosci pojawił się problem, proszę spróbować ponownie.

  Proszę wypełnić wypełnić wszystkie pola widomości przed jej wysłaniem.

Gęstość odżywcza- co to takiego?

Gęstość odżywcza- co to takiego?

Przez Joanna Zapolska | w Porady dietetyczne | on stycznia 11, 2017

Gęstość odżywcza może brzmieć nieco tajemniczo, jednak jest to nic innego jak zawartość wartości odżywczych w produkcie w odniesieniu do kaloryczności. Tak więc, im większa gęstość odżywcza produktu, tym jest on zdrowszy i bardziej wartościowy. Mając bowiem do wyboru posiłek, który zawiera moc witamin i składników odżywczych i taki, który zawiera ich połowę mniej przy zbliżonej kaloryczności, czy nie wybralibyśmy tego pierwszego?

Obecnie istnieje już cała lista produktów o największej gęstości odżywczej, która jest znakomitą podpowiedzią dla wszystkich tych, którzy pragnął zdrowo się odżywiać i zachować szczupłą sylwetkę. Pięć najwyżej ocenianych to:
• Jarmuż
• Rukiew wodna
• Kapusta chińska
• Szpinak
• Rzepa naciowa

Oczywiście lista jest bardzo długa, jednak warzywa i owocowe zajmują na niej poczytne miejsce i długo nie ustępują nikomu. Pierwszym produktem najwyżej cenionym wśród produktów innych niż owoce, warzywa czy nasiona to płatki owsiane. Najniżej w tabeli zostały sklasyfikowane takie ‚przysmaki’ jak: piwo, cola czy brązowy cukier.

Lista produktów sklasyfikowana pod względem gęstości odżywczej powstała oczywiście w oparciu o pewne kryteria. Przede wszystkim ich gęstość odżywcza była mierzona przy zachowaniu takiej samej wagi wszystkich produktów. Ponadto badania te prowadzono biorąc pod uwagę zawartość w nich poszczególnych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz zachowania dobrego zdrowia. Były to: witamina A, C, E, K, E, B6, B12, kwas foliowy, beta karoten, alfa karoten, luteina, likopen, tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, cholina, zeaksantyna, wapń, żelazo, potas, cynk, magnez, fosfor, miedź, selen, mangan, fitosterole, resweratrol, inhibitory aromatazy i angiogenezy, glukozynolany, błonnik. Brano również pod uwagę antyoksydacyjne właściwości danego produktu.

Oczywiście warto poznać cała listę, a najlepiej wydrukować i powiesić na lodówce, by stale przypominała nam, co najlepiej wpisać na listę zakupów. Dzięki temu być może będziemy bardziej skłonni ku tym produktom, które faktycznie wniosą nie tylko ciekawy smak do naszych codziennych potraw, ale również dadzą nam lepsze samopoczucie i zdrowie na długie lata.

 

gestosc-odzywcza

No Comments do "Gęstość odżywcza- co to takiego?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
COPYRIGHT ©VISUALPROMO 2013. ALL RIGHTS RESERVED.
DESIGNED WITH LOVE BY VISUALPROMO